Ziraat odalarına kayıtlı emekli çiftçilere 5 bin TL ödeme yapılmayacağı uygulaması yanlış bir uygulamadır.

ÇKS'YE KAYITLI ÇİFTÇİLER 5 BİN LİRA İKRAMİYEDEN YARARLANAMAYACAK BU UYGULAMADAN BİR AN ÖNCE VAZ GEÇİLMESİ GEREKİR.

1416
Ziraat odalarına kayıtlı emekli çiftçilere 5 bin TL ödeme yapılmayacağı uygulaması yanlış bir uygulamadır.

Emekli çiftçiler 5000 TL ikramiyeden yararlanabilecek mi? Emeklilere ikramiye ne zaman ödenecek?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, çalışmayan emeklilere tek seferlik 5 bin TL ödeneceği açıklamıştı. İkramiyeden faydalanacak olan vatandaşlar, ikramiye ödeme tarihini merak ederken, ikramiyeden emekli çiftçilerin yararlanamayacağı ortaya çıktı.Emekli çiftçiler 5000 TL ikramiyeden yararlanabilecek mi? Emeklilere ikramiye ne zaman ödenecek?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, çalışmayan emeklilere tek seferlik 5 bin TL ödeneceği açıklamıştı. İkramiyeden faydalanacak olan vatandaşlar, ikramiye ödeme tarihini merak ederken, ikramiyeden emekli çiftçilerin yararlanamayacağı ortaya çıktı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bu yanlışlığın düzeltilmesi için seslenerek çiftçilerin mağduriyetinin giderilmesini istedi.

ÇKS'YE KAYITLI ÇİFTÇİLER 5 BİN LİRA İKRAMİYEDEN YARARLANAMAYACAK!

Emekli çiftçilerin 5000 TL ikramiyeden yararlanamamasının gerekçesini açıklayan Akça, şunları kaydetti:
"Bilindiği gibi 02 Kasım 2023 tarih ve 32352 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 7464 sayılı Kanun'un 20. maddesi ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na eklenen geçici 98. madde ile 2023 yılı Ekim ödeme döneminde gelir veya aylık ödemesi yapılanlara bir defaya mahsus olmak üzere 5.000,00 TL ödeme yapılacağı hükme bağlanmıştır. Ancak aynı düzenleme ile emekli maaşı bağlananlardan herhangi bir işyerinde veya kendi nam ve hesabına (çiftçiler) çalışmaya devam edenlerin bu ödemeden yararlanamayacağı da hükme bağlanmıştır”
Ayrıca Akça, "Tarımla uğraşan Türk çiftçisinin %75 emekli yaşını doldurmuş ve bir vesileyle emekliliğe hak kazanmış vatandaşlarımızdır. Dolayısıyla ÇKS (Çiftçi kayıt sistemi )’ye kayıtlı çiftçilerimizin de %75’i emeklidir ve yapılacak olan 5 bin TL’lik ikramiyeden yararlanamayacaktır. ÇKS(Çiftçi kayıt sistemi) ye kayıtlı emekli çiftçilerimiz alınan bu kararla bir mağduriyet yaşayacaklardır. Vereceğiniz bir talimat ile alınan bu karar tekrar revize edilmeli ve emekli çiftçimizin mağduriyeti giderilmelidir" dedi. 
Çalışmayan emeklilere tek seferlik yapılacak 5 bin liralık ikramiye ödemesinde tarih belli olurken, 12,2 milyon emekliyi ilgilendiren ödemelerin bütçeye toplam maliyeti 61 milyar lira olarak açıklanmıştı.
5000 TL İKRAMİYE NE ZAMAN ÖDENECEK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilere verilecek 5 bin liralık ikramiyenin ödeneceği tarihle ilgili açıklamalarda bulunarak, çalışmalarda sona gelindiğini ve ödemelerin 15 Kasım'ı geçmeyeceğini söyledi. Bakan Işıkhan, "Ödemeler Kasım'ın 15'ini geçmeyecek gibi duruyor” dedi.


Kaynak: Haber Merkezi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.