Çanakkale Kültür Yolu Festival tarihi açıklandı

2024'te 40 Bin Sanatçı, 600 Mekân, 6 Bin Etkinlik

790
Çanakkale Kültür Yolu Festival tarihi açıklandı

Çanakkale Kültür Yolu Festival tarihi açıklandı
Çanakkale’de büyük beğeni toplayan ve çok sayıda sanatçıyı ve etkinliği vatandaşlarla buluşturan Kültür Yolu Festivali, bu yıl 31 Ağustos-8 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek.
Çanakkale’de büyük beğeni toplayan ve çok sayıda sanatçıyı ve etkinliği vatandaşlarla buluşturan Kültür Yolu Festivali, bu yıl 31 Ağustos-8 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek. 9 günlük festival programı içinde konserler, gösteriler, sergiler gibi 100 civarında etkinlik yer alacak. Bu süre içinde Çanakkale adeta karnaval havasına giriyor.
 
 
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Türkiye Kültür Yolu Festivali'nin 2024 yılı takvimini açıkladı. Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) düzenlenen tanıtım toplantısına katılan Ersoy, Kültür Yolu Festivali'nin Türkiye'nin en büyük ve en zengin marka projelerinden biri olduğuna dikkati çekerek, "2021 yılında 'olmazcıları, yapılamazcıları, ne gerek varcıları' aşıp, İstanbul'da o ilk adımı attığımız günün üzerinden geçen bu dört yılda, Avrupa'nın en seçkin kültür sanat festivallerini bünyesinde barındıran Avrupa Festivaller Birliği üyeliğine kabul edilmiş, Türkiye'nin 7 bölgesinde, 16 şehrimizde düzenlenecek yaygınlığa ulaşmış ve büyümeye devam eden bir Türkiye Kültür Yolu Festivali başarı hikayesi yazılmıştır." dedi.Bakan Ersoy, yıllar içinde halkın festivallere büyük teveccüh gösterdiğinin altını çizerek, "Ne mutlu bize ki komşu şehirlerden sitemler duyuyoruz. 'Bizde de olsun' talepleri alıyoruz. Demek ki oluyormuş, yapılabiliyormuş ve gerekliymiş." ifadesini kullandı.
 
Turizmde ürün çeşitliliği ve markalaşmanın, Bakanlığın en ciddi hedeflerinden biri olduğuna vurgu yapan Ersoy, şunları kaydetti:
 
"Aslında söz konusu hedefe ulaşmamızı sağlayacak her şeyi, yaşadığımız bu muazzam coğrafya ve medeniyetimizin binlerce yıllık birikimini barındıran kültürel değerlerimiz bize sunuyor. Mesele bunları doğru şekilde kullanmayı bilmekte yatıyor. Türkiye Kültür Yolu Festivali bu doğrulardan biridir. Eğer öyle olmasaydı yaşayarak tecrübe ettiğimiz büyüme ve ilgi artışı kesinlikle mümkün olmazdı. Zira hiçbir başarı tesadüf değildir. Geldiğimiz bu nokta, 'Kültür ve sanatla bütünleşmiş turizm' vizyonuyla her adımını ince ince hesapladığımız kültür politikalarımızın sonucudur. Hep söylüyoruz; sürdürülebilirliği gözeterek, turizm ile kültür sanatın birbirini beslediği bir ekosistem bina ettik. Bunu sadece kültür sanat etkinliklerinin ve sebep oldukları turizm hareketinin birbirlerine karşılıklı fayda sağlaması ile sınırlandırmayın. Festival güzergahında restore edilen ve yeniden işlev kazanarak hayata dahil olan tarihi eserleri düşünün. Görünür ve bilinir hale gelen kültür sanat kurumlarını, parçası ve varisi olduğu kültür sanat mirasını yaşayarak öğrenen çocuklarımızı, hem milli hem evrensel değerlerin etrafında sağlanan sosyal birliktelik ve bütünleşmeyi düşünün."Mehmet Ersoy, kültür ve sanat temelinde bireysel ve toplumsal fayda sunan bir etkinlik silsilesini, uluslararası bir markayı Türkiye'ye kazandırdıklarının altını çizdi.
 
2024'te 40 Bin Sanatçı, 600 Mekân, 6 Bin Etkinlik
 
Festivalin kapsamını bu yıl daha da genişletmeyi planladıklarını aktaran Ersoy, "2021'de 2 binden fazla sanatçının katılımıyla başladığımız festivalimize her geçen dönem Türkiye ve dünyadan farklı sanatçıları ve sanat kurumlarını dahil etmeyi sürdürdük. 2023'e geldiğimizde festivale katılan sanatçı sayımız 34 bin'e ulaştı. Bu yılki hedefimiz ise 40 bin sanatçı." diye konuştu.
 
Bakan Ersoy, festival mekanlarının da her yıl arttığını vurgulayarak, 2024'te mekân sayısını 600'ün üzerine çıkarmayı planladıklarını ifade etti.


Kaynak: Haber Merkezi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.