T.C. ZİRAAT BANKASI VE TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİNCE KULLANDIRILACAK KREDİLERİN İNDİRİMLİ FAİZ ORANLARI BELLİ OLDU!!!

Cumhurbaşkanı Kararına göre; Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince kullandırılacak kredilerin şartları belli oldu.

616
T.C. ZİRAAT BANKASI VE TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİNCE KULLANDIRILACAK KREDİLERİN İNDİRİMLİ FAİZ ORANLARI BELLİ OLDU!!!

T.C. ZİRAAT BANKASI VE TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİNCE KULLANDIRILACAK KREDİLERİN İNDİRİMLİ FAİZ ORANLARI BELLİ OLDU!!!
Cumhurbaşkanı Kararına göre; Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince, 1/1/2024-31/12/2026 tarihleri arasında Karar'da yer alan tabloda belirtilen konularda, Bankaca tarım kredilerine uygulanmakta olan cari faiz oranlarından kredinin konusuna göre değişmekle birlikte %25-%100 arasında indirim yapılarak düşük faizli işletme ve yatırım kredisi kullandırılacaktır. Kararda belirtilen konulara yapılacak faiz indirimleri planlı üretim, sözleşmeli üretim, atıl işletme alımı, kendi yemini üretme/mera kullanımı, yurtiçinde doğan ve genomik testten geçmiş hayvan alımı ve kullanımı, yenilenebilir/atık enerji kullanımı, kadın/girişimci ve/veya genç çiftçi, ve benzeri kriterlerin uygulanması durumunda tabloda belirtilen oranlarda artacaktır. Üreticilere kullandırılacak olan işletme ve yatırım kredisi üst limitleri konularına göre değişmekle birlikte 5.000.000 lira ile 200.000.000 lira arasındadır. Kararın yürürlükte olduğu dönem boyunca kredi üst limitleri her yılın sonunda takip eden yılın ocak ayının birinci gününden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye İstatistik Kurumu tarafından periyodik olarak yayımlanan Tarımsal girdi Fiyat endeksine göre revize edilecektir. Düşük faizli kredi kullanmak isteyen üreticiler 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu kapsamında olan tarımsal ürünlerini, yatırıma konu olan varlıklarını (ahır, kümes, hayvan, vs.), doğrudan kredi konusu olmamakla birlikte, bu faaliyetin yapılabilmesi için gerekli girdilerin alınması amacıyla kredi kullanılan tarımsal varlıklarını kredi tutarı üzerinden sigorta yaptırmak zorundadır.


Kaynak: Haber Merkezi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.